2020-03-28     Anieli, Kasrota, Soni    
Menu: Strona główna -> Historia piłkarstwa w gminie

 Historia piłkarstwa na terenie gminy Łukowica

Pierwsze kluby sportowe na terenie gminy Łukowica powstały w latach 60 - tych. W latach 70 - tych kluby działały w każdej wsi. Początki działalności klubów to: sekcje biegowe, narciarskie, piłki nożnej, siatkowej, szachy, warcaby, tenisa stołowego. Brakowało boisk, grano na łąkach, pastwiskach czy przyszkolnych boiskach. Gdy na terenie powstawały kluby "Ruch" czy "Rolnika" wtedy zakupiono sprzęt świetlicowy (stoły tenisa , szachy, warcaby). Pierwsze z prawdziwego zdarzenia boisko do gry w piłkę nożną powstało w Jadamwoli, gdzie wielkim aktywistą i człowiekiem zaangażowanym w dzieło rozwoju sportu  był śp. Rudolf Pająk, a później Władysław Litwa ze Stronia, który zawiązywał kluby sportowe i sekcje na terenie gminy. Wtedy wydawało się że powstał wielki stadion sportowy gdzie odbywały się gminne rozgrywki piłkarskie z udziałem drużyn naszego terenu jak i gmin Podegrodzia i Łącka. Były to wielkie turnieje gdzie przez okres wakacyjny co niedzielę rozgrywano po 4 mecze z udziałem kilku setek publiczności i kibiców. Wśród działaczy sportowych przewijają się takie nazwiska jak: z Łukowicy: Józef Kałuża, Krzysztof Wnękowicz, Szczepan Sikoń, Józef Pietrzak, Mirosław Bączek; z Jadamwoli Rodolf Pająk oraz synowie Rudolf i Aleksander; z Przyszowej Andrzej Frączek, Tadeusz Kożuch, Józef Biernat, Kazimierz Serafin, Andrzej Stypuła, Andrzej Bargieł, Piotr Woźniak, Jan Wójcik; z Roztoki Stanisław Gamoń, Zbigniew, Stanisław Król, Edward i Stanisław Wnękowicz, Ryszard Mordarski; ze Stronia Józef Sułkowski, Krzysztof Wajda, Sylwester i Czesław Kuchnia; ze Świdnika Edward Krawczyk, Marian Wardęga, Stanisław Rumian, Zenon Bukański, Stanisław Jodłowski,; z Jastrzębia Andrzej Kowalczyk, Lucjan Bobak; Tadeusz Klag, Andrzej Koszut z Młyńczysk Jan Batko, Józef Migacz.
W latach 80 - tych przy Ośrodku Kultury w Łukowicy otwarto nowe boisko do piłki nożnej oraz do piłki siatkowej asfaltowe. Część meczy i turniejów przeniesiono do Łukowicy. Nie było miejscowości naszej gminy w której nie istniałby zespół sportowy. Wszystkie drużyny były zgłoszone do rozgrywek gminnych  - mieliśmy wtedy gminną ligę piłki nożnej. Na terenie gminy działało wtedy 9 placówek kulturalnych i przy nich skupiała się praca sportowa i kulturalna. Prężnie działał klub sportowy "Jastrzębik" w Jadamwoli i wtedy drużyna została zgłoszona do rozgrywek okręgu nowosądeckiego, zespół awansował i  występował najwyżej w kl. "A". Chłopcy z całej gminy na piechotę chodzili po kilkanaście kilometrów do Jadamwoli, żeby zagrać na prawdziwym stadionie (jak się wtedy wydawało) mecz przeciwko drużynie innej miejscowości. Zakupywało się podstawowy sprzęt sportowy ze środków kultury fizycznej Urzędu Gminy (zwykłe koszuli i spodenki, korkotrampki, piłki itp.)
 Do Jadamwoli przyjeżdżali sędziowie z Nowego Sącza, którzy prowadzili mecze naszej ligi gminnej. Bolączką naszych miejscowości był brak infrastruktury sportowej - małe przyszkolne boiska nie spełniały zadania lecz zapał młodzieży szczególnie w dni świąteczne był tak duży, że chcący zagrać w piłkę trzeba było być pierwszym zaraz po południu na boisku, bo później grała tylko starsza młodzież. W miarę upływu lat  zaczęły powstawać hale sportowe, poszerzono boisko w Łukowicy by mogło spełniać role boiska pełnowymiarowego do rozgrywania meczy w ramach rozgrywek piłkarskich podokręgu limanowskiego. Drużynę Łukowicy zgłoszono do rozgrywek kl."C" w roku 1993, po jednym sezonie drużyna awansowała do kl. "B", później utworzono drużynę młodzieżową juniorów i trampkarzy, które grają do dnia dzisiejszego. Praca zespołu sportowego zorganizowana jest wokół Ośrodka Kultury w Łukowicy. W latach 2000 zmodernizowano boisko do piłki nożnej w Przyszowej a wraz z nim uruchomiono drużynę "Krokus". Klub obecnie posiada drużynę seniorów grających w kl. "A" i juniorów i trampkarzy w kl. II liga podokręgu limanowskiego. Prezesem klubu jest Adam Leśniak oraz Antoni Skirliński jako v-ce prezes.  W ostatnich latach wybudowano halę sportową w Przyszowej, Łukowicy , Młyńczyskach a w tym roku halę sportową wraz ze stadionem w Świdniku przy szkole podstawowej.  Prowadzimy zajęcia sportowe z młodzieżą i dziećmi w Łukowicy i Przyszowej, które przygotowują młodych adeptów do gry w piłką nożną w tych klubach. Przez okres zimowy zajęcia odbywają się na halach sportowych.  Baza sportowa na terenie Gminy jest do pozazdroszczenia przez sąsiednie samorządy, kiedy została oddana do użytku hala sportowa w Młyńczyskach problem uprawiania sportu amatorskiego nawet w najbardziej oddalonych miejscowościach został rozwiązany. Trzeba tylko w właściwy sposób wykorzystywać obiekty poprzez organizację i zagospodarowanie wolnego czasu dzieciom, młodzieży i dorosłym, by panował tam duch rozwoju sprawności fizycznej i zdrowia. Praktycznie przy każdej placówce szkolnej są nowe boiska do gier zespołowych, gdzie w wolne chwile zbiera się młodzież i dzieci biegając za piłką. Takich warunków do rozwoju sportu jak obecnie nie mają nawet aglomeracje miejskie.

Odwiedzin :
Polityka prywatności   Copyright © 2013 GOK w Łukowicy  tel: 18 333-50-43  e-mail: gok_lukowica@op.pl