2020-03-28     Anieli, Kasrota, Soni    
Menu: Strona główna -> Szlak architektury drewnianej
SZLAK ARCHITEKTURY DREWNIANEJ

 

"Murowane twierdze romańskie oraz gotyckie kościoły i opactwa, pałace i dwory stanowią barwny zapis historycznej przeszłości Małopolski. Zachowały się tu także zabytki dawnej wsi polskiej, tej drewnianej, zharmonizowanej z krajobrazem. Bogactwo kultury i sztuki ludowej tej ziemi nie ma sobie równych na terenie Polski.

Liczne zachowane kościoły i cerkwie zadziwiają nie tylko logiką konstrukcji ale i malowniczością form i gontowych faktur. W pejzaż architektoniczny małopolskiej wsi wpisały się także karczmy i spichlerze oraz małopolskie dworki, budowane z drewna "podług nieba i zwyczaju polskiego". Prowincjonalne miaste

czka prezentują czytelne do dziś dawne układy urbanistyczne, gdzie życie ich mieszkańców przebiegało pod podcieniami drewnianych małomiasteczkowych domów.

Szlak Architektury Drewnianej w Województwie Małopolskim, o długości 1500 km obejmuje 237 zespołów architektonicznych od kościołów, cerkwi, kaplic i dzwonnic po spichlerze, wiejskie chałupy i szlacheckie dwory. Wszystkie obiekty na szlaku są oznakowane, a drogę do nich wskazuje ponad 600 drogowskazów.

Do największych skarbów regionu należą kościoły w Sękowej, Binarowej, Lipnicy Murowanej i Dębnie Podhalańskim, które w 2003 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO.

Zapraszamy do wędrówki szlakiem, gdzie wśród zapachu starego drewna we wnętrzu kościoła, cerkwi czy dworu można odnaleźć ciszę oraz tchnienie dawnych wieków.

Zapraszamy do odwiedzenia http://www.drewniana.malopolska.pl/

Na szlaku znajdują się dwa obiekty położone w naszej Gminie; Dwór w Świdniku oraz Drewniany Kościół Parafialny Św. Andrzeja w Łukowicy.

  

Mapę szlaku znajdziesz tutaj

 

Odwiedzin :
Polityka prywatności   Copyright © 2013 GOK w Łukowicy  tel: 18 333-50-43  e-mail: gok_lukowica@op.pl