2020-02-25     Almy, Cezarego, Jarosława    

15-lecie ZESPOŁU REGIONALNEGO "PRZYSZOWIANIE"

15 sierpnia, w uroczystość Matki Boskiej Zielnej rozpoczęły się obchody 15-lecia działalności zespołu Przyszowianie. Uczestnicy jubileuszu przeszli korowodem do kościoła parafialnego św. Mikołaja w Przyszowej, aby poświęcić dary oraz uczestniczyć we mszy świętej, którą odprawił ks. Paweł Wrzos. W uroczystościach udział wzięli m.in. Jan Puchała Starosta Limanowski oraz jego zastępca Mieczysław Uryga.

Rolnicy, chcąc podziękować Bogu za plony, które ofiarowała im ziemia, zanieśli je do kościoła parafialnego w Przyszowej. Bukiety utworzono z roślin uznawanych za przydatne w życiu człowieka czyli zboża, zioła, kwiaty, czy owoce. Barwny korowód z wieńcem oraz chlebami z tegorocznych zbiorów wraz z zespołem regionalnym „Przyszowianie”, który w tym dniu świętował swoje 15-lecie działalności oraz orkiestrą dętą „Echo Gminy Łukowica”, która na początku roku świętowała swoje 10-lecie istnienia wraz z władzami powiatu na czele ze Starostą Limanowskim Janem Puchałą oraz Wicestarostą Mieczysławem Urygą, przeszli do kościoła parafialnego św. Mikołaja w Przyszowej.

Po mszy świętej, uczestnicy przeszli na obiekty sportowe, gdzie Tadeusz Tomaszek i Władysław Kuzar – członkowie zespołu Przyszowianie - wręczyli wieniec i chleby Staroście Limanowskiemu i Wicestaroście, jak również zaproszonym gościom. Następnie nastąpiła część artystyczna, w której wystąpiła orkiestra dęta, grupa śpiewacza z obrzędem regionalnym „Młocka”, zespół „Dolina Słomki” oraz zespół Przyszowianie z programem jubileuszowym „Obigrowka u pana młodego”.

- Miniony czas to wspaniała historia Waszego zespołu wypełniona wieloma sukcesami artystycznymi, licznymi nagrodami i koncertami. Jest nam niezmiernie miło, że Zespół od 15 lat kultywuje i chroni od zapomnienia ludowe pieśni, tańce oraz zwyczaje, wszystko po to, aby przyszłe pokolenia miały szansę doświadczyć piękna lokalnej kultury oraz jej swoistego folkloru - mówił Jan Puchała, Starosta Limanowski.

Po uroczystościach, odbyło się spotkanie, na którym wyróżniono działaczy oraz członków zespołu, którego dokonali Minister Finansów - Wiesław Janczyk, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego - Urszula Nowogórska, Starosta Limanowski Jan Puchała i władze Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” W Nowym Sączu, a także władze gminy Łukowica. Z okazji jubileuszo 15-lecia działalności zespół "Przyszowianie" został odznaczony medalem Polonia Minor - wręczonym przez Przewodniczącą Sejmiku Województwa Małopolskiego - Urszulę Nowogórską. prócz władz powiatu, życzenia dla rolników złożył również przewodniczący NSZZ ”Solidarność” region małopolska oraz Radny Powiatu Limanowskiego Wojciech Włodarczyk. Dzięki finansowemu wsparciu Ośrodka Kultury w Łukowicy, zespół „Przyszowianie” na swoim koncie ma już trzy płyty. Pierwsza wydana została w 2011 r. - z piosenkami lachowskimi. Drugą wydano w roku 2013 i zawiera kolędy i pastorałki, natomiast w tym roku wydana została jubileuszowa płyta  pt. „Przyszowianie my som”.

 


Odwiedzin :
Polityka prywatności   Copyright © 2013 GOK w Łukowicy  tel: 18 333-50-43  e-mail: gok_lukowica@op.pl